1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. 5G Teknolojisi Nedir? Etkileri Nelerdir?

5G Teknolojisi Nedir? Etkileri Nelerdir?

5G Teknolojisi Nedir Etkileri Nelerdir

4.5G’nin Türkiye’de ne kadar ses getirdiği ortada. Peki, 5G bu çerçevede Türkiye’de değil de, Dünya’da nasıl bir ses getirecek? Bunun için bazı senaryolar var. Önce 5G teknolojisinin ne olduğundan başlayalım.

Mobil cihazların içerisinde yer alan hücresel ağların sürekli olan güncellenmesi, yeni teknolojileri gerektiriyor. İşte 5G teknolojisi de buradan ortaya çıktı. Zaten bu tür teknolojiler her 10 yılda bir büyük yatırımları gerektirdiğinden dolayı, 5G teknolojisinin de beşinci yatırım olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Yani güncellenen altyapının beşinci versiyonu, bahsettiğimiz 5G teknolojisi.

5G Teknolojisi Ne Zaman Kullanılacak?

5G Teknolojisi Ne Zaman Kullanılacak?
5G Teknolojisi Ne Zaman Kullanılacak?

Teknoloji devleri deyince akla ilk gelen ülke hangisi? Elbette ki Çin. Koronavirüs’ün oradan ortaya çıktığına bakmayın. Çin bunu atlatabilecek güçte bir devlet. Önemli olan, teknolojiyi nasıl ve ne derece kullandıkları. İşte bu evrede 5G teknolojisinin ilk ortaya çıktığı alan da Çin.

Çin’in 5G teknolojisini ortaya çıkarıp, kullanmaya başladığını yeni çıkan telefonlardaki 5G özelliği ile biliyoruz. Peki, son derece etkin bir şekilde kullanılıyor mu? Hayır. Bunun için 2020 yılının son çeyreğini beklememiz gerekecek. Son çeyrekte nasıl bir durum bizi bekliyor? İşte bu biraz karmaşık.

  • 5G teknolojisi ne kadar hızlı? Bu teknoloji, şuan kullandığımız 4.5G teknolojisinden tam tamına 20 kat daha hızlı. Yani tamamen entegre bir şekilde kullanıldığında, bir dizinin tüm sezonları dakikalar içerisinde inecek.
  • Bu teknoloji şuan için belirli ülkelerde denenmeye başladı. Denenmek diyoruz. Neden? Çünkü bu teknoloji çok yüksek yatırım Şuan için bu yatırımın henüz %1’i bile gerçekleştirilmedi.
  • Yatırım yapılınca ne olacak? Antenler ve baz istasyonlarının kurulumu en üst seviyeye çıkacak ve bu da inanılmaz bir radyasyonu meydana getirecek. Hayvanlar ve insan sağlığı üzerinde büyük bir etki oluşturacak. En önemlisi de, güvenlik açısından büyük problemler oluşacak.

Sanal Gerçeklik Artacak Mı?

Sanal Gerçeklik Artacak Mı?

Sanal gerçeklik teknolojisi, insanların birden fazla yerde aynı anda olabilmesini sağlayacak. Bu nedenle 5G teknolojisi, sanal gerçeklik için inanılmaz bir kaynak. Akabinde turizm sektörünün gelişimi açısından da önemli yere sahip olacak olan bu teknoloji, insanların daha gitmeden bazı yerleri net bir şekilde görebilmelerini sağlayacak. Bu kapsamda 2022 yılına kadar tüm gelişmelerin hızla yayılması bekleniyor.

Önemli gelişmeleri ilk kaynaktan öğrenmek isterseniz, bunun için instagram.com/tekno_galeri/ instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap