1. Ana Sayfa
 2. Bilgisayar
 3. Active Directory Nedir? Ne İşe Yarar?
Trendlerdeki Yazı

Active Directory Nedir? Ne İşe Yarar?

Active Directory Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzün en sık merak edilen konularından biri olan Active directory gün geçtikçe birçok kişinin ilgisini çekmekte. Peki nedir active directory ve ne işe yarar? Makalenin devamını okuduktan sonra bu konuyla ilgili bilgi sahibi olacaksınız.

Active Directory Nedir?

Active directory, Windows Server ve Client sistemlerinde tanımlanan, bilgisayar, kullanıcı ve yazıcı gibi cihazlarda bilgi tutan bir servistir. Bu servisin çeşitli kullanım alanları olabileceği gibi tek bir alanda da kullanılabilmektedir. “LDAP” uyumlu bir veritabanı olan  Directory, sunuculara tek bir noktadan yönetim olanağı sağlayarak hizmet verir.

Örneğin dizin sistemiyle yönetilen internet ağına Domain denmesi gibi. Türkçe karşılığı ”alan adı” olan domainler, Active Directory’nin en temel yapısıdır.

Sistem yöneticisi tarafından oluşturulan Domainler, kendi güvenlik yapısına sahiptir. Sistem yöneticisi ayrı bir izin vermemişse, kullanıcının hakları sadece o Domain içerisinde geçerli sayılır. Buna bağlı olarak farklı bir sistem kurulamaz veya geçerli sayılamaz.

 Tarihçesi

Active Directory’nin tarihini bilmek bilgisayarlar, yazılımlar ve çeşitli mekanlarda kullanılabilirliğini anlamak açısından oldukça önemlidir. Windows Server 2000 ile gerçeklen ilk uygulamadan öncesi 1988 yılında ITU Telecommunication Standardization Sector servisiyle oluşmuştur.

En popüler alternatifi de LDAP-Lightweight Directory Access Protocol‘dür. Microsoft, Active Directory’i 17 Şubat 2000’de piyasaya sürmüştür. Günümüzde de oldukça fazla tercih edilen Active Directory’nin kullanım hikayesi bu şekildedir.

Active Directory Kullanım Alanları

Çok çeşitli kullanım ağlarına sahip olan Active Directory sayesinde günümüzde birçok servisi gerçeleştirmek mümkün. Geniş bir veri tabını sunduğundan detaya inmek mümkün değil.

Yazılımla ilgili her yerde kullanılabilen bu veritabanını her yerde görmek mümkün. Mühendislik alanlarında, bilgisayar, yazıcı veya bazı mekanlarda kullanılabilen bu veritabanı, kişilere son derece avantaj sağlamakta. İşte bu yüzden de günümüzde tercih edilen bir sistem.

Kurulumu İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Elbette diğer cihazlarda olduğu gibi Active Directory’nin de kurulumunun yapılması şart. Fakat sanıldığı kadar zor değil. Kendi evinizde bile yapmanız mümkün. Şu ekipmanlara ihtiyacınız var:

 • 250 Mb boş harddisk alanı (en az),
 • Sunucu işletim sistemi,
 • Administrator kullanıcısının bilgileri,
 • Network kartı,
 • Sabit iç ip adresi.

Bütün bu ekipmanları sağlayarak sistemi kurmanız mümkün. Üstelik veritabanları ile ilgili her şeyi öğrenme şansı yakalayabilirsiniz.

Active Directory’nin Desteklediği Teknolojiler

Active Directory, DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol), DNS (Domain Name System), LDAP (Lightweigth Directory Access Protocol) ve Kerberos gibi birçok teknolojiyi destekler. Bu sistemler Microsoft ağlarında kullanılabilir ve kimlik doğrulama ilkelerini kullanarak güvenlik protokolü uygular.

Active Directory’nin Özellikleri

Saymakla bitmeyecek birden fazla özelliği bulunan Active Directory, günümüz teknoloji dünyasında birçok işimizi yapmamızı sağlar ve hayatımızı kolaylaştırır.

Bu özelliklerin bazıları şunlardır:

 • Merkezi veri depolama,
 • Ölçeklenebilirlik,
 • Genişletilebilirlik,
 • Yönetilebilirlik,
 • Politika-tabanlı yönetim
 • Bilginin kopyalanması.

Active Directory’nin bu özelliklere sahip olması, oldukça kapsamlı ve her yerde kullanılabilecek niteliklerin olduğu anlamına gelir.

Günümüzde sıkça tercih edilmesinin sebebi budur.

Active Directory Ne İşe Yarar?

Oldukça farklı alanlarda kullanılabilen Active Directory sistemi kullanılabilirlik açısından da bir o kadar çeşitlidir. Örneğin çok sıkı yönetime sahip bir kuruluşun gizli parola ve belgeleri tutulmaktadır.

Bunun yanında Kaynakların ve paylaşımların bilgileri de tutulma ihtimali vardır.. Bu sistemde korunabilecek çoğu belgeyi koruyabilen  Directory, kurum ve kuruluşlar açısından yardımcı bir veritabanıdır. Group Policy ayarları tutulmaktadır. Domain Policy’de ise Active Directory ve Domain Group olarak kullanılmaktadır. Bu sistemlerde kullanıcı bilgileri, şifre ve özel bilgiler saklı tutulmaktadır.

Organizational Unit, Active Directory’de klasörlerin karşılığıdır. Ayrıca domain servislerini çalıştıran Domain Controller de vardır. Bütün bu sistemlerdeki temel amaç, kullanıcının bilgilerini yine bilgisi dahilinde saklı tutabilmek, kimseyle paylaşmamaktır.

Active Directory sisteminde kaynakların kontrolünün ve yönetiminin merkezileştirilmesi son derece önemlidir, bu yüzden son derece sıkı yönetimle kontrolünü .. Kullanıcılar, gruplar, bilgisayarlar ve yazıcılar olarak ağ kaynaklarını temsil eden objeler vardır. Ancak sistemlerin işleyişini öğrenebilmek için bütün bu terimleri bilmeye gerek yoktur.

Diğer makalelerimizi okumak için tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap