1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

AMD AM5 Soket En Az 2025 Yılına Kadar Desteklenecek

AMD AM5 Soket En Az 2025 Yılına Kadar Desteklenecek
0

AMD AM5 soket, yeni tanıtılan Ryzen 7000 serisiyle birlikte geliyor. AM5 soketin en az 2025 yılına kadar destekleneceği doğrulandı.

AMD ve Intel’in rekabeti son zamanlarda daha da kızıştı. İşlemci pazarında sıkı bir rekabete tutuşan iki dev şirket, yeni işlemcilerini tanıtmaya devam ediyorlar. Yıllar önce tanıttığı Ryzen serisiyle adından sıkça söz ettiren AMD, yeni nesil işlemcilerini yakın zamanda tanıttı. Düzenlenen etkinlikte Ryzen 7000 serisi hakkında bazı detaylar paylaşıldı.

Ayrıca yeni işlemcilerin AMD yeni soket AM5 ile birlikte geleceği de doğrulandı. Yapılan açıklamaya göre AM5 sokete sahip anakartlar çok yakında piyasaya sürülecekler. AM5 platformuna geçmeye karar veren AMD, uzun süredir soket değişimi yapmamıştı. Yeni gelen AM5 soketi de uzun süre değişmeyecek gibi gözüküyor.

AMD Zen 4 Mimarisine Sahip AM5 İşlemciler Resmen Tanıtıldı

Yeni Ryzen 7000 serisiyle birlikte AMD AM5 soket anakartlar piyasaya sürülecek. AM5 soketli anakartlarda kullanılacak AMD Ryzen 7000 serisi için bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte işlemcilerin çıkış tarihleri, fiyatları ve performanslarına değinildi.

Açıklamaya göre ilk etapta Ryzen 7 7700X, Ryzen 9 7950X, Ryzen 9 7900X ve Ryzen 5 7600X işlemciler piyasaya sürülecek. Bu işlemcilerle birlikte AMD’nin AM5 platformuna geçiş yapacağını belirtelim. Ayrıca yeni işlemcilerin AMD Zen 4 mimarisine sahip olduğunu belirtmemizde fayda var.

Piyasada eylül ayından itibaren AM5 soket anakart görmeye başlayacağız. AM5 platformu sayesinde çift kanal DDR5 bellekler, yaklaşık 5600 MHz hıza kadar desteklenebilecek. Yani yeni platform sayesinde artık yüksek hızlara sahip yeni teknolojili RAM bellekler kullanılabilecek.

AM4 Soket Ne Zaman Çıktı?

AMD tarafında yıllar sonra bir soket değişimi yaşanıyor. Ünlü şirket, yıllardır AM4 platformunu kullanıyordu. AMD, 2016 yılında AM4 platformunu resmen duyurmuştu. 2016 yılının sonlarına doğru AM4 platformunu duyuran şirket, bu soketi yıllardır kullanmaya devam ediyordu.

Böylece AM4 soketli bir anakarta sahip olan kullanıcılar sık sık anakart değiştirmek zorunda kalmıyorlardı. Ancak Ryzen 7000 serisiyle birlikte bu durum sona eriyor. Yeni işlemcilerden birisini satın almak isteyen kullanıcılar, artık işlemcinin yanında yeni bir anakartta almak zorundalar.

AMD AM5 Soket için En Az 2025’e Kadar Destek Sağlanacak

Bu kısımda ilk olarak AM5 soketiyle birlikte yüksek hızlı DDR5 RAM belleklerin desteklenebileceğini belirtelim. Yani aslında AMD’nin yeni teknolojilerden faydalanabilmek için AM5 platformuna geçiş yaptığını söyleyebiliriz.

Daha önce belirttiğimiz gibi bu şirket yıllardır soket değişikliğine gitmemişti. Nitekim bu durum AM5 soketinde de geçerli olacak gibi duruyor. AMD, yeni AM5 platformunun en az 2025 yılına kadar destekleneceğini doğruladı. Yani AMD tarafında 2025 yılından önce yeni bir soket değişikliği yaşanmayacak. Böylece kullanıcılar, AM5 soketli bir anakartı yıllarca kullanabilecekler.

AMD AM5 soket hakkındaki bazı detaylar bu şekilde oluyor. Daha önce belirttiğimiz gibi yeni sokete sahip anakartları çok yakında piyasada görmeye başlayacağız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Yorum Yap