1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Bayraktar AKINCI (TİHA) Taktik İnsansız Hava Aracı Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Bayraktar AKINCI (TİHA) Taktik İnsansız Hava Aracı Nedir?

bayraktar akinci tiha

Bayraktar AKINCI TİHA Türk Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda Bayraktar TB2’nin göklerde gösterdiği 180.000 saatlik üstün başarının ardından tasarım ve mühendislik geliştirmelerine başlamıştır. 14 Haziran 2019 tarihinde yapılan görüşmelerde tasarım şekillenmiştir. Gerekli motor tercihleri ve ardından uçağın aerodinamik yapısı şekillenmiştir. Kompozit malzeme kullanılan uçağın kanat açıklığı 20 metredir. 27 Haziran 2019 tarihinde ise Türk Silahlı Kuvvetleri ve Savunma Sanayii ile yapılan toplantıda Baykar Savunma ön tasarım onayını almıştır. 20 metre kanat açıklığı, 12,3 metre uzunluğa ve 4,1 metre yüksekliğe sahiptir. 40 bin feet görev irtifası vardır ve 1 gün boyunca havada kalabilmektedir.5500 kilogram kalkış ağırlığı olan AKINCI TİHA, Bayraktar TB2’den alınan bilgi birikimi ile çok kısa bir süre içerisinde ard arda yapılan yer testleri ardından taxi ve kalkış testi için Çorlu Atatürk Havalimanı’na götürüldü. Çorlu Atatürk Havalimanı’nda yapılan yapay zeka ile yapılan taksi ve koşu testlerinin ardından 6 Aralık 2019 tarihinde ilk kalkış testini yaptı ve ardından yere başarıyla iniş yaptı.

Bayraktar AKINCI
Bayraktar AKINCI Teknogaleri

Bayraktar AKINCI TİHA Hangi Amaçlara Hizmet Edecek?

AKINCI TİHA 0,4 tonu dahili 0,95 tonu harici olmak üzere tam 1,35 ton faydalı yük taşıma kapasitesine sahiptir. Milli olarak geliştirilen her türlü mühimmat bu TİHA’da kullanılabilmektedir. Bayraktar AKINCI TİHA yerden kullanılan elektronik karıştırıcılara hedef olmaması amacıyla SATCOM yani uydu iletişimi ile kontrol edilen bir TİHA’dır. Aynı zamanda ASELSAN üretimi Milli bir AESA radarı uçağın burnunda bulunmaktadır bu radar aynı zamanda Türk Hava Kuvvetlerindeki F-16’larda da kullanılmaktadır. Türkiye’de üretilen tüm İHA’ların aksine AKINCI çift turbo prop motora sahiptir ve tanesi 450 beygir gücü üreten motorlar kombine olarak 900 beygir gücü üretmektedir

Bayraktar AKINCI TİHA Hangi İHA’lar ile Aynı Klasmandadır?

Bayraktar AKINCI TİHA üretildiği tarihlerde Dünya’da bu klasmanda ABD tarafında Reaper ve PredatorCİsrail tarafında Heron TPÇin tarafında ise CH5 bulunmaktadır.

Bu üç ülkenin ardından Türkiye’de bu klasmanda bir İHA yapmayı başarmıştır.Bu TİHA’nın yapılma amaçlarından biri F-16’ların operasyon maliyeti yüksek olduğundan dolayı kullanılması hedeflenmiştir. F-16’larda kullanılan tüm Milli mühimmatlar TİHA’da kullanılabilir durumda olacaktır. Özellikle terörle mücadele için çok faydalı şekilde uzun süre boyunca kullanılacak TİHA Türkiye için havacılık alanında yeni bir dönemin başlaması sağlayacaktır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Gayet başarılı ve bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık.

  2. Faydali bir makale olmuş, emeğinize sağlık :) takibe devam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir