1. Anasayfa
 2. Bilim

Dünyanın En Uzun Canlısı Hangisidir?

Dünyanın En Uzun Canlısı Hangisidir?
Dünyanın En Uzun Canlısı Hangisidir
1

Bilim insanlarının yeni keşfi ile dünyanın en uzun canlısı değişti. Bu çerçevede en uzun canlıya Hint Okyanusunda rastlandı ve özellikleri bilim dünyasını şaşkına çevirdi? Peki, dünyanın en uzun canlısı hangisidir? Özellikleri nelerdir?

Hint Okyanusu’nun Ningaloo Kanyonu’nda 120 metrelik bir canlıya rastlandı. Bu canlı, 120 metre uzunluğa sahip olması sebebi ile dünyanın en uzun canlısı olarak adlandırıldı. Avustralya’nın batı kıyılarında rastlanan bu canlı, uzunluğu sebebi ile bilim adamlarını şaşkına çevirdi. Bu uzunluk, canlıyı dünyanın en uzun hayvanı olarak nitelendirmeye yetti.

The Never-ending Question: What is it? - Schmidt Ocean Institute

Derin denizlerde, uzaktan kontrol yapılması için kullanılan bir araç ile keşfedilen bu canlı, Araştırma Gemisi’nde çalışan bilim adamları tarafından keşfedildi. Peki, bu canlı hangi türe ait ve adı ne olarak belirlendi?

Dünyanın En Uzun Canlısının Adı ve Türü Nedir?

Avustralya kıtasının batı kıyılarında rastlanan bu canlı, keşif aracındaki bilim adamlarını şaşkına çevirdi. Şaşkına çeviren özelliği ise yalnızca uzunluğu değil. Bunun yanında canlıyı ilginç kılan, hiç bilinmeyen bir beslenme türü ile hayatını devam ettirmesiydi. Peki, bu canlının adı ve türü nedir?

 • Görüntüsü ve diğer özellikleri kapsamında değerlendirildiğinde, bu garip canlının “Mercan veya Denizanası” ile ilgili bir türde yer aldığı belirtildi.
 • Tahmin edildiği ve göründüğünden çok daha uzun olan bu canlının adı, “Sifonofor Apolemia” olarak belirlendi.

Her ne kadar ilginç bir canlı olarak adlandırılsa da, canlının bilim dünyasına ışık tutacağı kesin. Bu canlı ile ilgili pek çok farklı önemli bilginin de ortaya çıkması bekleniyor.

Dünyanın En Uzun Canlısının Görünümü ve Yapısı

Canlının içten dışa, yani sarmal bir yapıda olduğu tespit edildi. Yani bu çerçevede belirlenen ölçülere göre canlının dış çapı “15 metre”, çevre uzunluğu ise “50 metre” olarak ölçüldü. 120 metre uzunlukta olan canlının görüntüsü de yukarıdaki videoda görüldüğü üzere çok ilginç. Ancak bu keşif, ilerleyen zamanlarda daha ilginç canlıların keşfine de yol açabilir. Sizler de bilim dünyasını ilgilendiren güncel ve ilginç gelişmelerden anında haberdar olmak isterseniz, bunun için bizi İnstagram.com/tekno_galeri/ adlı sosyal medya hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Çok bilgilendirici bir yazı. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir