1. Anasayfa
 2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

En Değerli 10 Kripto Para

En Değerli 10 Kripto Para
kripto para
0

Gelecegin para birimi olarak kabul edilen kripto para birimi ve her gecen gün kullanımı artan en değerli 10 kripto  para  birimini bu yazımıda inceleyecegiz.

Bitcoin

kripto para

2009 yılında piyasaya çıkan ve yaklaşık piyasa değeri 260 milyar doları bulan Bitcoin listemizin ilk sırasında yerini alıyor. BTC kısaltması ile bilinen Bitcoin, hayatımıza giren ilk kripto paralardan biridir ve kripto para piyasasının yıllardır zirvesinde bulunmaktadır.

Ethereum

teknogaleri.com

2015 yılında piyasaya sürülen ve piyasa değeri yaklaşık olarak 45 milyar doları bulan Ethereum listemizin 2. Sırasında kendine yer buluyor. Piyasada ETH kısaltması ile işlem gören Ethereum 2 yıllık bir hazırlanma sürecinden sonra 2015 yılında resmi olarak kullanıma sunulan bir kripto para birimidir. Ethereum’un kurucularının temel hedefi gereksiz maliyetleri ortadan kaldırmak ve madencilerine daha fazla kar sunmaktır.

Tether

Listemizde 3. Sırada bulunan Tether, Ethereum gibi 2015 yılında piyasaya sürülmüştür ve toplam işlem hacmi 20 milyar doları bulmaktadır. Kısaca USDT olarak anılan para birimi merkezi Hong kong’da bulunan Tether şirketi tarafından oluşturularak piyasaya sürülmüştür.  USDT’yi diğer kripto para birimlerinden ayıran en temel özelliği belirli bir merkeze sahip olmasıdır.

XRP

Listemizin 4. Sırasında bulunan XRP 2013 yılında ortaya çıkarak bugün işlem hacmi olarak yaklaşık 10 milyar dolardır. Kripto para borsalarında XRP olarak görebileceğiniz bu sanal birim XRP Ledger veritabanı üzerinde yer alan RippleNet dijital ödeme platformunda kullanılır. Diğer kripto paralara göre daha güvenli olan XRP daha az maliyetli ve daha hızlıdır.

Bitcoin Cash

Listemizin 5. Sırasında bulunan Bitcoin Cash 2017 yılında ortaya çıkmıştır ve yaklaşık 5 milyar dolarlık bir işlem hacmine sahiptir.  Kripto para borsalarında BCH olarak bilinen bu para küresel piyasalara dijitalleşen dünyanın etkisiyle yeni bir nakit anlayışı sunmayı hedefliyor.

Chainlink

Listemizde 6. Sırada bulunan Chainlink 2017 yılında piyasaya sürülmüştür ve günümüzde yaklaşık işlem hacmi 4.5 milyar dolardır. Borsalarda LINK adı ile yer alan bu sistem tüm blok zincirleri ve kripto para borsalarını birleştirmek amacı ile oluşturulmuştur.

 BinanceCoin

Listemizde 7. Sırada bulunan BinanceCoin 2017 yılında kurulmuştur ve bugün işlem hacmi yaklaşık olarak 4 milyar dolardır. Borsalarda BNB kısaltması ile yer alan BinanceCoin, ilk olarak Ethereum blok zinciri içinde ERC-20 belirteci olarak oluşturuldu. Ancak daha sonra ise Binance üzerinden piyasaya sürülünce Ethereum’da barındırılmamaya başlanmıştır.

Litecoin

Listemizin 8. Sırasında yer alan Litecoin 2013 yılında piyasalarda kendini göstermiştir ve 3.5 milyar dolarlık bir işlem hacmine sahiptir. Kripto borsalarda LTC olarak bilinen bu kripto para eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından oluşturulmuş bir blok zincir sistemidir.

Polkadot

Listemize 9. Sıradan giren ve 2020 yılında ortaya çıkan Polkadot yaklaşık 3.5 milyar dolarlık bir işlem hacmine sahiptir. Borsalarda DOT kısaltması ile yer alan bu blok zincir merkezi İsviçre’de bulunan Web3 Vakfı tarafından geliştirilen bir projedir.

USD Coin

Listemizin son sırasında bulunan USD Coin, 2018 yılında piyasaya çıkmıştır ve yaklaşık işlem hacmi 3 milyar dolardır. Borsalarda USDC olarak bilinen USD Coin, diğer blok zincir sistemlerinden farklı olarak ABD devlet tahvilleri ile desteklenmektedir. Bu sanal paranın amacı ise yatırımcılarına güvenli bir sistem sağlamak ve yeni bir dijital dünya oluşturmaktır.

https://www.teknogaleri.com/

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir