1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Giyilebilir Teknoloji Nedir

Son dönemlerde iyice gelişim göstermeye başlayan giyilebilir teknoloji, teknoloji markalarının en çok özen gösterdiği alanlar arasında yer alıyor. Çünkü bu teknoloji ile insanların hayatları çok daha rahatlamış oluyor. Peki, giyilebilir teknoloji nedir? Gelişimi nasıldır?

Giyilebilir teknoloji, insanların üzerlerinde teknolojiyi taşıyabilmesi şeklinde tanımlanabilir. Bu genelde bir aksesuar olabilirken, giysinin bir parçası olarak da kullanılabilir. Bunlara en iyi örnek, akıllı bileklik ve akıllı saatlerdir. İşte bu çerçevede düşünüldüğünde, ağ ile birlikte kurulan bağlantının artırılması için, giyilebilir teknoloji ön plana çıkıyor. Bu teknolojide genellikle başlarda küçük firmalar ön plana çıkmış olsa da, artık büyük teknoloji markaları da, bu sektörde kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı.

Giyilebilir Teknoloji Nedir?
Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Giyilebilir teknolojinin içerisinde bulunduğumuz yıllarda ortaya çıkması aslında çok da sürpriz değil. Çünkü bundan 80-90 yıl öncesinde bile giyilebilir teknolojinin ne olacağı ile ilgili önemli konular açılmıştı. Pek çok çizgi film karakteri, giyilebilir teknolojiyi kullanırken dikkat çekiyordu. Bu sebepten ötürü giyilebilir teknolojinin gelişimine genel anlamda oldukça net bir şekilde bakabiliyoruz.

Giyilebilir Teknoloji Sektörü Büyüyor

Giyilebilir Teknoloji Nedir?
Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Mobil ağlara duyulan ihtiyacın artması ve bu ağların günlük hayatta hemen hemen her alanda kullanılması, giyilebilir teknolojiye duyulan ihtiyacı da artırdı. Buna bir de genel çerçevede baktığımızda; kablosuz kulaklıklar, akıllı saatler ve akıllı bilekliklerin sayısının artması, kablosuz bir şekilde ağ kullanımının mümkün olduğu gösterdi. İşte büyük teknoloji markaları da bu anlamda hareket ederek, giyilebilir teknolojinin önemini vurguladı.

Veri toplanması, toplanan verilerin değerlendirilmesi, verilere çok daha kolay ulaşılması ve daha pek çok konu, giyilebilir teknolojinin avantajları arasında sayılıyor. Bu avantajların elde edilmesi için de, günümüze kadar pek çok farklı ürün ortaya çıktı. Peki, giyilebilir teknoloji pazarında bu zamana kadar adından söz ettirmiş markalar ve ürünler hangileridir?

  • Sony Xperia Ear Open
  • Xiaomi Mi Band
  • Xiaomi Mi Watch Color
  • Under Armour’un Koşu İçin Tasarlanan Ayakkabısı
  • Akıllı Bantlar
  • Jawbone Sağlık Uygulaması
  • Dayanıklı Olma Özelliğine Sahip Giyilebilir Teknoloji

Yukarıdaki örnekler, giyilebilir teknoloji için oldukça önemli. Bu sebepten ötürü gelişen teknoloji ile çok daha profesyonel giyilebilir teknoloji ürünleri ile karşılaşmamız olası. Sizler eğer güncel haberler ve görsellerden haberdar olmak isterseniz, o halde bizleri İnstagram.com/tekno_galeri/ adlı sosyal medya hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Elinize sağlık!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir