1. Ana Sayfa
 2. Bilgisayar
 3. Görev Yöneticisi Yöneticiniz Tarafından Devre Dışı Bırakıldı Sorunu ve Çözümü
Trendlerdeki Yazı

Görev Yöneticisi Yöneticiniz Tarafından Devre Dışı Bırakıldı Sorunu ve Çözümü

Görev Yöneticisi Yöneticiniz Tarafından Devre Dışı Bırakıldı Sorunu ve Çözümü

Windows işletim sisteminde görev yöneticisi, yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı hatası ile karşılaşılabilmektedir. Bu hata görev yöneticisinin kullanılamaz hale gelmesine neden oluyor. Görev yöneticisiyle acilen kapatılmasını istediğimiz programları kapatabiliyoruz. Bu sayede donma ve takılma vb. sorunlarla daha az karşılaşmış oluyoruz. Görev yöneticisi çalışmıyor hale geldiğinde uygulanabilecek bazı çözümler mevcut. Çözümlerden önce hatanın sebeplerini öğrenebilir ve ardından kullanıcıların olumlu yanıt aldığı aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Görev Yöneticisi, Yöneticiniz Tarafından Devre Dışı Bırakıldı Hatasının Sebepleri

Görev yöneticisinin devre dışı kalma sebeplerinden birisi virüslerdir. Virüsler uygulamaların ve işletim sistemi özelliklerinin çalışmasını engelleyebilmektedir. Virüsler gibi anti-virüslerde işletim sisteminin ve programların işleyişini bozabilir. Bunun yanı sıra sistem dosyalarındaki bozukluklar da görev yöneticisinin çalışmama sebepleri arasındadır.

Görev Yöneticisi, Yöneticiniz Tarafından Devre Dışı Bırakıldı Sorunu ve Nasıl Çözülür?

Görev yöneticisi, yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı sorunu ile karşılaşan kullanıcılar Windows’un herhangi bir sürümünü kullanıyor olabilir. Aşağıda sıralanan bazı çözümler sadece Windows 10 için geçerli olabilir. Çözümlerin yetersiz gelmesi halinde, işletim sistemi sürümüne özel çözümler araştırmanız daha iyi olacaktır. Ayrıca yöntemlere başlamadan önce geçici bir çözüm arıyorsanız yeni kullanıcı hesabı ile oturum açmayı deneyebilirsiniz.

1. Kayıt Defteri Üzerinden Hatanın Çözümü

 • Windows + R tuş kombinasyonuyla çalıştırı açtıktan sonra regedit yazıp enterlayın.
 • HKEY_CURRENT_USER > Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System yolunu takip edin.
 • Eğer “Policies” anahtarı altında “System” anahtar bulunmuyorsa, sağ tık yaparak yeni anahtar oluşturun ve “System” olarak isimlendirin.
 • Daha sonra “System” anahtarına tıklayın ve sağ alandaki “DisableTaskMgr” değerine çift tıklayın.
 • Eğer böyle bir değer yoksa sağ alandaki boş bir yere sağ tıklayın ve yeni seçeneğine tıkladıktan sonra “DWORD (32-bit) Değeri” seçeneğine tıklayın.
 • Oluşturduğunuz değeri “DisableTaskMgr” olarak adlandırın.
 • “DisableTaskMgr” değerine girdikten sonra değer verisini “0” yapın ve değişikliği tamam butonuna tıklayarak kaydedip bilgisayarı yeniden başlatın.

Görev yöneticisi devre dışı kaldığında bu yöntem genellikle işe yarar. Diğer yöntemlerde bu yöntemin bir farklı versiyonu desek yeridir. 4. yöntemden sonrası ise dolaylı yöntemlerdir.

2. Kayıt Defteri Dosyasıyla Hatanın Çözümü

Kayıt defterine girmek size zor ve karmaşık geldiyse daha basit bir yöntem mevcut. Ancak bu yöntemin bir dezavantajı bulunabiliyor. Eğer anahtar ve değer kayıt defterinde yoksa bu yöntem işe yaramayacaktır. Dolayısıyla yine ilk yöntemde anlatıldığı üzere anahtar veya değer oluşturulmalıdır.

 • Masaüstüne gelin ve sağ tıklayıp yeni seçeneğiyle not defteri oluşturun.
 • Not defteri içerisine “Windows Registry Editor Version 5.00 [HKEY_CURRENT_USER/Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System “DisableTaskMgr”=DWORD:00000000” metnini yapıştırın.
 • Daha sonra not defterinin sol üst kısmındaki dosya kısmına tıklayıp farklı kaydete tıklayın.
 • Ardından dosya ismini “DisableTaskMgr.reg” yapın ve kaydedin.
 • Kaydolan dosyayı açın ve işlemlerin tamamlamasını bekleyin.
 • Son olarak bilgisayarı yeniden başlatın.

3. Komutlarla Hatanın Çözümü

Görev yöneticisi, yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı hatasının çözümü için aynı işlemi farklı bir araç ile deneyebilirsiniz. Eğer komut çalışmazsa, 1. yöntemdeki adımlarla anahtar/değer oluşturun ve komutu tekrar çalıştırmayı deneyin.

 • Başlat butonuna tıkladıktan sonra “cmd” yazıp, komut istemine sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.
 • Açılan komut istemine “REG add HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v DisableTaskMgr /t REG_DWORD /d 0 /f” komutunu girin ve enterlayın.
 • Komut uygulandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmaya hazır demektir.

4. Görev Yöneticisi Hatasını GPEDIT ile Çözmek

İşletim sisteminin bazı özellik ve hizmetleri işlevini yerine getiremediği durumlarda birçok Windows işletim sorunu GPEDIT ile çözülür. Görev yöneticisi sorununu GPEDIT ile çözmek için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz;

 • Başlat butonuna tıkladıktan sonra gpedit.msc yazın ve çıkan sonuca tıklayın.
 • Kullanıcı yapılandırması > Yönetim Şablonları > Sistem > Ctrl + Alt+ Del Seçenekleri kısmına tıklayın.
 • Ctrl + Alt+ Del Seçenekleri kısmında “Görev Yöneticisini Kaldır” seçeneğine çift tıklayın.
 • Son olarak üstte yer alan “Devre dışı bırakıldı” seçeneğini işaretleyip, uygula ve tamam butonlarına tıklayın.
 • Bu işlemin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

5. Sistem Dosyalarını DISM / SFC Komutlarıyla Onarın

Yukarıdaki tüm çözümler direkt olarak görev yöneticisinin kısıtlanmasına neden olan özellikleri devre dışı bırakmak üzerineydi. Bu ve diğer yöntemler sistemsel hatalar veya virüs/anitivirüs gibi sorunların ortadan kalkması için dolaylı yöntemlerdir. DISM ve SFC komutları sistem dosyalarını onararak birçok Windows sorununu ortadan kaldırabil. SFC komutu daha hızlı uygulanacağı için ilk önce komut istemini yönetici olarak açın ve “sfc /scannow” yazıp enterlayın.

Görev yöneticisi, yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı sorunundan kurtulmak için diğer bir komut olan DISM aşağıdaki şekilde komut istemine girilmelidir.

 • DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Neredeyse tüm sistem dosyaları taranıp onarım işlemi uygulandığı için süreç biraz uzun sürebilmektedir.

6. Windows 10’u Güncelleyin veya Yeni Güncellemeleri Kaldırın

Windows 10 işletim sisteminde veya üçüncü parti yazılımlarda birçok hatalar bulunur. Bu hataların  giderilmesi için devamlı güncellemeler yayınlanmaktadır. Bu nedenle özellikle hata aldığımız zaman işletim sistemimizi güncellememiz faydalı olabilmektedir. Ancak bazen güncellemelerde de hatalarla karşılaşılabiliyor. Eğer indirdiğiniz yeni güncellemenin ardından görev yöneticisi sorunuyla karşılaştıysanız, yeni güncellemeleri kaldırarak görev yöneticisi aktif etme mümkündür.

7. Tam Virüs Taraması Gerçekleştirin

Virüsler bilgisayar tarihi kadar eskidir ve bilgisayar kullanıcılarının başına bela olmuşlardır. Kişisel verilerin çalınmasına, maddi ve manevi kayıplara neden olmuş ve olmaya devam etmektedirler. Sorununuzun kaynağı virüsler olabilmektedir. Bu nedenle teknik anlamda yeterli seviyedeki bir antivirüs programını indirin ve tam tarama gerçekleştirin. Eğer antivirüs programları bilgisayarınızı yavaşlatıyorsa tam taramanın ardından programı kaldırabilirsiniz. Tam taramayı 3 ayda bir gerçekleştirmeniz istisnalar dışında yeterli olacaktır.

Antivirüs ile tarama yapmanıza rağmen görev yöneticisi, yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı sorunu devam ediyor olabilmektedir. Bazı durumlarda antivirüslerde geliştiricileri tarafından kasıtlı olmadan virüs gibi davranabilir ve gerekli olan birçok sistem özelliğini kısıtlayabilir. Antivirüs programını kapatarak veya kaldırarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

8. Windows’u Sıfırlayın veya Formatlayın

Sıfırlama ve formatlama işlemini kimse durduk yere yapmak istemez. Ancak sorunun düzelmesinin tek çaresi bu olabilmektedir.. Windows’u sıfırlamak için klavyeden Shift tuşuna basılı tutun ve başlat > kapatma butonuna tıkladıktan sonra “yeniden başlat” seçeneğine tıklayın. Gelen ekrandan sorun gider bölümünden sıfırlama işlemini tamamlayabilirsiniz. Verilerinizi yedeklemediyseniz, kişisel dosyalarınız silinmeden sıfırlama yöntemini tercih edin.

Eğer sıfırlama ile görev yöneticisi, yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı problemi ortadan kalkmadıysa sıfırdan format atmak gerekir. Bunun için Microsoft sitesinden Windows 10 ISO dosyasını indirip, uygun yazılımlar aracılığıyla USB belleğe yazdırmalı ve bu şekilde format işlemini başlatmalısınız. Tabi ki daha fazla detay bulunmakta, bu detayları internetteki rehber içeriklerinden öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap