1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Havelsan Bariyer Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Havelsan Bariyer Nedir ve Özellikleri Nelerdir?
havelsan bariyer
0

Havelsan Bariyer Nedir?

Havelsan Bariyer, internet korsanlarına ve zararlı yazılımlara karşı son derece hayati bilgilerin sızdırılmasını önlemek amacıyla Türk mühendisler tarafından oluşturulmuş bir siber güvenlik sistemidir. Özellikle kurumsal verilerin dışarıya sızdırılmasına karşı geliştirilen bu güvenlik sistemi, ülkemizin ilk milli ve yerli siber güvenlik paketidir.

Havelsan Bariyer Nedir?
Havelsan Bariyer Nedir teknogaleri

Havelsan DLP (Data Leakage Prevention) statüsündeki bu ürünle Uluslararası EAL4+ sertifikası almış ilk çalışmadır. Hassas veri politikaları sayesinde son derece önemli bilgilerin taşınması ve kopyalanması bu sistem ile engellenmektedir. Bunun haricinde dışarıya çıkarılma izni olan bilgilerin korunması ve takip edilmesi yine Havelsan Bariyer ile sağlanmaktadır.

 

Kalkan Havelsan teknolojilerinin ürettiği önemli bir internet koruma duvarı idi fakat Bariyer ile beraber bu sistem daha da geliştirilmiş oldu. Havelsan Pardus işletim sistemi ile ortak çalışan bu sistemle özellikle kritik verileri korumayı amaçlıyor. Bu sistem sayesinde kurum bilgisayarlarından gönderilen ve alınan maillerin güvenlik kontrolleri sağlanmaktadır. Ayrıca tak-çalıştır olarak isimlendirilen USB bellek tarzı cihazlara karşı tam koruma sağlamaktadır.

Havelsan Bariyer Özellikleri Nelerdir?

Havelsan ürünleri arasında yer alan Bariyer siber güvenlik sistemi uluslararası rakipleri arasında ön plana çıkan bir çalışmadır. Özellikle NATO ülkelerinin tercihi olan bu güvenlik sistemini ülkemizde başta Milli Savunma Bakanlığı ve Yüksek Seçim Kurulu kullanmaktadır. Bu kurumların verecekleri referanslar doğrultusunda sistemin kısa süre içerisinde bütün kamu kuruluşlarında kullanılması beklenmektedir.

Havelsan Bariyer Özellikleri Nelerdir?
Havelsan Bariyer Özellikleri Nelerdir?

Havelsan Bariyer, kritik verilerin doğru kullanıcılar tarafından erişilmesini de sağlamaktadır. Bunun yanında parmak izi okuma teknolojisi ile güçlendirilen bu proje EAL4+ sertifikasına sahip ilk yazılım ürünümüzdür. Türk mühendisler tarafından oluşturulan bu güvenlik sistemi, uç yazılımlar sayesinde pano, yazıcı ve ekran alıntı işlemleri engellenmektedir.

 

Bariyer sistemi sayesinde internet üzerinden sağlanan veri akışı da kontrol edilebilmektedir. Hassas içeriğe sahip verilerin ulaştığı IP adresleri doğru biçimde takip edilebilmekte ve kontrol altına alınabilmektedir. SMTP, HTTP, HTTPS protokolleri sistem sayesinde sorunsuz olarak analiz edilebilmektedir. Atılan ve alınan maillerin takibi sayesinde önemli verilerin sızdırılması engellenmektedir.

 

Ayrıca USB bellek, akıllı telefon gibi tak-çıkar ürünlerle veri kaçırılmasına karşı Bariyer, tam güvenlikli çalışan bir sisteme sahiptir. Sistemin kısa süre içerisinde diğer devletlerin kamu kurumlarında da yaygınlaşarak tüm Dünya’ya yayılacağı bilişim otoriteleri tarafından düşünülmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir