1. Anasayfa
 2. Güncel

İnternetten Güvenli Alışveriş İle İlgili Önemli Uyarı

İnternetten Güvenli Alışveriş İle İlgili Önemli Uyarı
nternette Güvenli Alışveriş İle İlgili Önemli Uyarı
1

Koronavirüs önlemleri sonucunda evde kalmanın getirdiği internetten alışverişlerdeki artış, bazı önlemlerin alınmasını da gerektirdi. Buna göre Ticaret Bakanlığı’ndan resmi açıklamalar yapıldı.

Sosyal izolasyonun artırılması, belirli yaş gruplarına çeşitli sokağa çıkma yasaklarının uygulanması ve en önemlisi alışveriş merkezlerinin sınırlandırılması veya kapatılması sonucunda, internetten güvenli alışveriş rakamlarında büyük artışlar yaşandı. Ancak Ticaret Bakanlığı bu çerçevede kişileri internetten güvenli alışveriş için uyardı.

İnternetten Güvenli Alışveriş İle İlgili Önemli Uyarı

Bu süreçte ortaya çıkan en önemli problem, dolandırıcılık olarak karşımıza çıkıyor. Sahte isimler ile açılan alışveriş siteleri vasıtası ile satılan ürünler, ne satın alanın eline ulaşıyor, ne de daha sonra hiçbir şekilde iletişime geçilebiliyor. Bu nedenle alışveriş yapılan sitelerin çok dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekir. Seçim aşamasında dikkat edilmesi gerekenler, aşağıdaki gibidir:

 • Site adresinin başında “https” olduğuna çok dikkat edilmeli. Birçok sitede bu durum ”http” olarak karşımıza çıkabilir.
 • Ünlü ve ismi bilinen alışveriş sitelerinden ürün veya hizmet satın almalısınız.
 • Kapıda ödeme seçeneği çok daha avantajlı olduğu için, buna da dikkat etmeniz gerekir.
 • Ürünler alındıktan sonra, mutlaka temizlenmeli ve dezenfekte işlemleri titiz bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Burada belirtilen seçeneklere dikkat ettiğinizde, daha güvenli alışveriş gerçekleştirmiş olursunuz. Eğer bu detaylara dikkat etmezseniz; paranızı kaybedebilir, kart bilgilerinizi kopyalatabilir ve en önemlisi de ürününüzü alamazsınız.

İnternetten Güvenli Alışveriş İle İlgili Önemli Uyarı

İnternetten Güvenli Alışveriş İçin Site Analizi Çok Önemli

Ürün veya hizmet satın alacağınız sitelerin analizini yapmak çok önemli. Eğer bu analizleri yapmazsanız, pek çok problem ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Aynı zamanda satıcının iletişim bilgileri, sitenin hızlı olması ve diğer detaylar, bu süreçte oldukça önemli. Peki, bu süreçte bir dolandırıcılığa maruz kalırsanız, ne yapmanız gerekir?

İnternetten Güvenli Alışveriş İle İlgili Önemli Uyarı

Mağduriyet yaşamamanız adına 3D Security seçeneği çok önemlidir. Ancak herhangi bir sebeple dolandırıcılığa maruz kalırsanız, o halde “Tüketici Hakem Heyeti”ne başvurmanız gerekir. 10.390 TL’nin altında olan uyuşmazlık durumlarında ise, Tüketici Hakem Heyet’lerine başvurulabiliyor. Bu şekilde internetten güvenli alışveriş seçeneğine önem verilmesi gerekir. Bu tarz önemli ve güncel bilgileri öğrenmek isterseniz, o halde İnstagram.com/tekno-galeri/ isimli İnstagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Güvenli alışveriş için bir de sitenin SSL sertifikası olması lazım ki kişiye güven verebilsin. Bilgilendirme ve yazı için çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir