1. Anasayfa
 2. Bilim

Koronavirüsün Ortaya Çıkmasındaki Temel Özellikler Kanıtlandı

Koronavirüsün Ortaya Çıkmasındaki Temel Özellikler Kanıtlandı
Koronavirüsün Ortaya Çıkmasındaki Temel Özellikler Kanıtlandı
3

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını ile ilgili önemli iddialar da gelmeye başladı. Buna göre bilim insanları Koronavirüsün temel özelliklerini keşfederek, kanıtladı.

Southampton Üniversitesi’ndeki araştırmacıların yaptığı çalışmaya göre, Koronavirüsün bilinmeyen temel özellikleri ortaya çıktı. Buna göre virüs, hücreler fark etmeden insan bedenine entegre oluyor. Bunun tespit edilmesinde ise bir proteinin keşfi sağlandı. Yani Koronavirüsün temel özellikleri içerisinde spike proteini bulunuyor. Peki, spike proteini nedir? Tabi ki virüsün hücreye fark edilmeden girmesine yardımcı olan protein.

SARS-CoV-2 olarak adlandırılan Koronavirüs, şuan için 100.000’den fazla kişinin ölümüne sebep oldu. Ancak virüs ile ilgili ortaya atılan iddiaların da ardı arkası kesilmedi. Bu çerçevede Southampton Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, virüsün temel özelliklerini ortaya çıkarmaya başladı.

Koronavirüs Neden Ortaya Çıktı? Vücutta Nasıl Kalıyor?

Koronavirüsün ortaya çıkması ile ilgili çeşitli senaryolar bulunuyor. Bu senaryolar genel anlamda farklılık gösterse de, henüz kanıtlanmış bir şey yok. Peki, Koronavirüsün ortaya çıkmasındaki senaryolar nelerdir?

 • Yarasa veya Pangolin: Virüsün yarasalardan ortaya çıktığına yönelik ciddi araştırmalar ve çıktılar mevcut. Ancak henüz kanıtlanabilmiş de değil. Bir diğer senaryo ise; virüsün yarasalardan ortaya çıkması ve pangolin hayvanı ile insanlara bulaşması. Yarasa ve pangolin, Koronavirüsün ortaya çıkmasında bu sebepten ötürü etken olabilir.
 • Biyolojik Saldırı: Yapılan çeşitli araştırmalar ve yıllar önceki raporlara göre, SAR-CoV-2 olarak isimlendirilen bir virüsün olduğu biliniyor. Bu durum da Koronavirüsün bir biyolojik saldırı olabileceğini gösteriyor.

Yukarıdaki iki senaryo, Koronavirüsün ortaya çıkması sürecine önemli bir ışık tutabilir. Bu nedenle çok önemli senaryolar olduğunu vurgulamak gerekir. Peki, bu virüs vücutta nasıl kalıyor?

Yapılan araştırmalar, Koronavirüsün içerisinde spike proteinin olduğunu gösterdi. Bu protein ise insan hücrelerine kendini gizleyerek giriyor. Peki, spike proteini nereye gizleniyor? Tabi ki şekere gizleniyor. Bu nedenle spike proteini, hücrelere kolay bir şekilde tutunarak, şeker yapılarının içerisine girmeye başlıyor. Burada da bir süre kalıcı olarak yaşıyor ve bağışıklık sisteminin durumuna göre vücutta atılıyor. Eğer sizler bu gibi güncel ve önemli bilgilere sahip olmak isterseniz, o halde bizi instagram.com/tekno_galeri/ adlı İnstagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. Açıklayacı bilgiden dolayı tşk ederim güzel bir yazı olmuş.

 2. 3 sene önce

  Koronavirüs hakkında çok bilgilendirici bir yazı gerçekten. Emeğinize sağlık

 3. Bu süreçte ülkemizi tebrik edmek gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir