1. Anasayfa
 2. Elektrik ve Elektronik

Raspberry Nedir? Raspberry Kullanım Amacı

Raspberry Nedir? Raspberry Kullanım Amacı
raspberry hakkinda
0

Küçük bilgisayar halinde satışa sunulan cihazlardır. Çocuklara yönelik çeşitli kodlama tekniklerini öğrenmeleri için özel olarak tasarlanmıştır. Küçük bir bilgisayar olmasına rağmen içerisinde farklı özellikler bulundurur. Normal bir dizüstü bilgisayarların özelliklerinin hepsini taşımasa da benzer işlemlerin yapımında oldukça kullanışlı bir özellik taşır. İşlem yeteneği sayesinde ailelerin çocukları için tercih ettiği bir ürün haline gelir. Raspberry nedir diye bilgi vermek çok kolaydır. Cihazın kullanım oranı yüksek olduğu için birçok yorum okumak mümkündür.

Raspberry cihazının boyutu kredi kartına benzetilir. Kullanım ve taşıma bakımdan oldukça rahat ve kolaydır. Yüksek çözünürlüğü ile herkesin dikkatini çeker. Kaliteli videolar izlemek için en ideal cihazların arasında yer alır. Öğrencilerin derslerinde kolaylık sağlamak için cihazda farklı özellikler bulunur. Farklı cihazlar ile bağlantısı kurulur. En güçlü bilgisayarlar arasında yer almaz. Fiyatı seçeneği ve ulaşım kolaylığından dolayı tercih nedeni haline gelir.

Raspberry Kullanım Amacı

Raspberry cihazının farklı amaçlar doğrultusunda kullanılabilinir. Donanım, programlama ve hackleme vb. uygulamaların kullanımı açısından amaçlarını öğrenmek gerekir. Çocuklar için tasarlanan bazı özellikli kısımları vardır.

Bunlardan bazıları şu şekildedir;

 • Basit kod yazma tekniğini öğrenmek ve uygulamak.
 • Bilgisayarların çalışma özelliklerini öğrenmek.
 • Bilgisayar donanımı hakkında bilgi sahibi olmak.
 • Programlama teknikleri ile ilgili bilgileri görmek.
 • Yazılım yapmak için öğretici programlara bakmak.

Raspberry cihazların en önemli özellikleri yukarıda yer alır. Bu özellikler sayesinde çocukların bilgisayar hakkında detaylı bilgi sahibi olması sağlanır.

Raspberry Kullanım Yerleri

Türkiye’nin çeşitli bölgelerin kullanım alanı vardır. Her kesimden bilgisayar ile ilgili olan gençlerin tercihleri arasındadır. Raspberry hakkında bilgi olarak büyük bir başarı getirdiği görülür. Birçok farklı toplulukların oluşmasına neden olur. Raspberry cihazı okullarda gençleri geliştirmek kullanılır. Evlerde çocukların ilgisini çekmek için aileler tarafından seçilir. Öğretici niteliğinden dolayı farklı yerlerde kullanılır.

Raspberry Kullanım Şartları

Öğrencilerin ve hobi olarak bilgisayar ile uğraşan kişilerin kullanımı için çeşitli şartları vardır. Raspberry cihazının farklı kullanım koşulları bunların arasında yer alır.

Bunların bazıları şu şekilde sıralanır;

 • Raspberry cihazına klavye veya mouse eklemek mümkündür.
 • Cihazı klavye sayesinde kullanmak basittir.
 • Mouse sayesinde ofis programları hepsi kullanılır.
 • Wi-fi özelliğinden dolayı internet gezintisi yapılır.
 • Bluetooth bağlantısından dolayı başka cihazlar ile gönderim sağlanır.
 • Kablosuz yazıcılara hızlı bir şekilde bağlanır.

Raspberry cihazı bilgisayarlar ile benzer özellikler sergilediği için öğrenimi kolaydır. Raspberry hakkında bilgi almak için kullanım şartlarını gözden geçirebilirsiniz.

Raspberry Ürününün Çıkış Aşaması

Her ürünün bir çıkış süreci vardır. Her süreç ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıkar. Raspberry cihazı bu ürünlerinden birisidir.

 • Ürünün çıkış aşamaları şu şekildedir;
 • İngiltere merkezli bir bölgede başlandı.
 • Kar amacı gütmeyen raspberry pi vakfı tarafından ortaya atıldı.
 • Bilgisayar bilimine desteklemek için geliştirildi.
 • Yeni nesil bilgisayarları öğrenmek için hazırlandı.
 • Hazırlanan ürün ile okullarda öğrenim seviyesi arttırıldı.

Cihaz vakfın kurucusu tarafından ortaya atıldı. Raspberry ürünü piyasaya sürüldükten sonra büyük bir ilgi oluştu. Bu nedenle ürün satışında artış sağlandı. Benzer özellikle piyasada bulunan cihazların arasında ilk sırada yer alır.

Raspberry Ürününün Modelleri

Raspberry ürününün çıkışı yapıldıktan sonra birçok özelliğinden dolayı herkesin gözdesi haline geldi. Bu nedenle raspberry cihazının farklı çeşitlerinin yapımına başlandı. Her modelin kendisine ait özelliklerde içerisinde yer alır. Ürünlerin ilk modelleri haricinde a ve b olmak üzere iki tane daha sürümü piyasaya sürüldü. Modeller bire bir aynı olmakla ile birlikte tek farklı özellik olarak usb girişidir. Usb girişleri her model için farklı sayılarda yapılır.

Raspberry Ürününü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ürünün boyutlarının küçük olmasından dolayı kırılma ve bozulma ihtimaline karşın dikkatli olunması gerekir. Farklı sistemler ile bağlantısı bulunur. Yapımında hassas kartlar kullanıldığı için dikkat edilir. Orijinal şarj aletlerinin kullanılması gerekir. Raspberry cihazlarının hafıza kapasitesi kısıtlıdır. Bu nedenden dolayı hafıza kartı kullanılmalıdır. Hafıza kartının bozuk veya arızalı olmadığından emin olmanız gerekir. Farklı donanımları eklemek için cihazın durumu kontrol edilir.

Programlar eklerken cihazın kapalı olmasına önem verilir. Uzun süreli kullanımlara dikkat edilmesi gerekir. Uzun süre bir program kullanımdan dolayı oluşan ısı yoğunluğunun kontrol altına alınması gerekir. Cihazını fan veya soğutucu yardımı ile hızlı bir şekilde soğutma işlemini yapmak mümkündür.

Bu sayede uzun aralıklarla cihaz işlevine devam eder. Aksi bir durum söz konusu olduğu zaman cihaz kapasitesini aşar ve çalışamaz duruma gelir. Aşırı ısınmasında dolayı cihazınız kullanılamaz hale gelir. Raspberry hakkında bilgi alarak cihazın korunması ve saklanması basit hale gelir.

Raspberry Fiyat Seçenekleri

Raspberry hakkında bilgi olarak fiyat seçenekleri dikkati çeker. Uygun fiyat aralıklarında olmasından dolayı kolayca alım yapılır. Küçük bir bilgisayar niteliği taşıyan cihazların fiyatları ucuzdur.

Satın alma gücü olmayan kişilerin alımını kolaylaştırır. Raspberry cihazının satışını yapmak için fiyatlar uygun düzeyde tutulur. Geliştirilen her ürün kaliteli olur ve ucuz fiyatlar konur. Her modelin farklı özellikleri olduğu için fiyat seçenekleri modellere göre uygunluk gösterilir. İlk satışı yapılması için piyasaya sürüldüğü an fiyatından dolayı ün kazandı. Kaliteli program özellikleri ve ucuz fiyatlarından dolayı tercih haline geldi.

Raspberry Ürününün Satış Noktaları

İnternet sayfalarında farklı sitelerde satışı gerçekleştirilir. Raspberry modellerini satmak için özel bazı online siteleri kurar. Bazı şehirlerde satış mağazaları açarak müşterilerin dikkatini çeker. Bu sayede ürüne ulaşım hızlı ve kolay olur. Üretimi olan her ürünün satışı yapılması için bazı bölgelere gönderimi yapılır. Gönderimi yapılan her ürünün bilgilendirilmesi ve fiyat seçenekleri mağazalarda yer alır. Ürünlerin kullanımı hakkında satış noktalarına giderek bilgi sahibi olunur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir