1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. TİHA, SİHA ve İHA Üreticisi Selçuk Bayraktar Kimdir?
Trendlerdeki Yazı

TİHA, SİHA ve İHA Üreticisi Selçuk Bayraktar Kimdir?

selcuk bayraktar kimsin

Günümüz dünyasının getirdiği yenilikler savaş anlayışını da değiştirdi. Ülkeler yavaş yavaş insansız olarak kullanılabilecek silahlara, ekipmanlara ve savaş araçlarına yöneldi. Dünyada bu çalışmaları yapan ülke sayısı ise oldukça az. Türkiye ise İsrail devletinden İHA (insansız hava aracı) alımında problemlerle karşılaşmasının ardından bu sektöre yöneldi. Baykar Teknoloji’nin atılımları ile bu yolda oldukça fazla yol kat etti. Peki Baykar Teknoloji’nin Kurucusu Selçuk Bayraktar kimdir? İHA, SİHA ve TİHA nedir? Yeni tanıtılan TİHA’nın (tarruz insansız hava aracı) özellikleri nedir?

Baykar  Teknoloji’nin Müdürü Selçuk Bayraktar Kimdir?

TİHA, SİHA ve İHA Üreticisi Selçuk Bayraktar Kimdir?
Selçuk Bayraktar Kimdir?
teknogaleri

Selçuk Bayraktar 1979’da (şu an 41 yaşında) Sarıyer’de dünyaya geldi. Eğitimini Türkiye’nin ileri gelen kolejlerinden olan Robert Kolejinde devam ettirdi. İleriki yıllarda İstanbul Teknik Üniversitesi’nde elektronik ve haberleşme mühendisliği üzerine lisans eğitimi yaptı. Lisans eğitimi devam ederken ABD’de bulunan Pensilvanya Üniversiten’e yaptığı staj başvurusu kabul edildi. Yüksek lisans eğitimine burada devam etti. İHA’lar üzerine bilimsel birçok makale ve araştırma yazısı kaleme aldı.Bu süreçte gösterdiği üstün başarısından dolayı Massachusetts Üniversitesi tarafından doktora eğitimini tamamlama teklifi aldı. Massachusetts Üniversitesi’nde eğitimini sürdürürken insansız araçlar üzerine çalışmalarını sürdürdü. 2006 yılında bu üniversitede uzay ve havacılık bölümü yüksek lisans eğitimini tamamlayarak diplomasını aldı. Georgia Teknoloji Enstitüsü’ne transfer oldu ve çalışmalarına burada devam etti. Sonrasında Türkiye’ye dönerek Baykar Teknoloji’nin müdürü olarak ülkesine insansız hava araçları konusunda hizmet etmeye başladı. Türkiye’deki insanların teknoloji gelişimine katkıda bulunması için Türkiye Teknoloji Vakfını kurdu. Ayrıca Türkiye’deki vatandaşlara uzay, havacılık ve bilim gibi kavramları aşılamak için her yıl TEKNOFEST (Teknoloji Festivali) adı altında etkinlikler düzenledi. 2016 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile evlendi. Son olarak yerli solunum cihazı üretimine Baykar Teknoloji olarak destek vereceklerini duyurdu.

TİHA, SİHA ve İHA Nedir?

TİHA, SİHA ve İHA Üreticisi Selçuk Bayraktar Kimdir?
tiha teknogaleri

İHA’lar insansız olarak çalışan kumanda ile kontrol edilen araçlardır. Yangın söndürme, alışveriş ve gözetleme gibi birçok sektörde aktif olarak kullanılır. Tehlike anında can kaybına yol açmadığı için son zamanlarda ordular tarafından da kullanılmaktadır. İlk olarak istihbarat ve gözetleme için kullanılan İHA’lar ilerleyen zamanlarda silahlandırılmış ve SİHA türü ortaya çıkmıştır. Birçok savaş alanında kullanılan SİHA’lar verilen görevleri kusursuz yere getirdiği için ne kadar önemli bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Son zamanlarda üzerinde çalışılan TİHA (Taarruz İnsansız Hava Aracı) modeli ise dünyada bir ilktir. Diğer modellere göre daha fazla silah donatılan ve daha gelişmiş teknoloji kullanılan bu türün en önemli özelliği taarruz aracı olarak ta kullanılabilmesidir. Havada kalma süresi, taşıdıkları mühimmat, sinyal ve frekans gücü ve ulaşılan yükseklik gibi birçok açıdan sınıfının en donanımlısıdır.

TİHA, SİHA ve İHA Üreticisi Selçuk Bayraktar Kimdir?
TİHA, SİHA ve İHA teknogaleri

Baykar Teknoloji’nin Ürettiği Akıncı TİHA’nın Özellikleri Nelerdir?

Baykar Teknoloji’nin çalışmlarıyla Türkiye envanterine birçok İHA ve SİHA kattı. Türkiye bu araçları Libya’da, Suriye’de, Irak’ta, sınır dışı ve sınır içi de dahil olarak birçok operasyonda kullandı. Alınan yüksek verim bu araçların gelişmesi için yapılan çalışmaları arttırdı ayrıca tüm dünyanın ilgisini bu sektöre çekti. Bayraktar TİHA ise uzun yıllar çalışılan ve Türk hava sektörünün son teknoloji olarak ürettiği, türünün ilk örneğidir. Üzerinde taşıyacağı ekipmanların çoğu ise yine yerli firmaların üretimleri olan ekipmanlardır. Akıncı’nın 20 metrelik kanat genişliğine sahip olacağı belirtilmektedir. Teknik özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

  • 24 saat havada kalma süresi
  • 000 Feet irtifa yüksekliği
  • 1350 KG yük taşıma kapasitesi
  • 2×1900 TurbopropHp motor gücü
  • Milli AESA radar
  • Elektronik Destek Podu
  • MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Hassas Güdüm Kiti (HGK), Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Teber-82, Gökdoğan Füzesi, Bozdoğan Füzesi, SOM-A gibi yerli mühimmat eklentilerini taşıma ve kullanabilme

Akıncı TİHA’nın Sağlayacağı Avantajlar Nelerdir?

Akıncı savaş uçaklarının getirdiği yüksek maliyet ve bu uçakların ihraç edilmesinde ki problemleri çözecek ayrıca bunlara olan ihtiyacı azaltacaktır. Taarruz özelliği taşıyan bu insansız hava aracı silah ithalatı açısından da oldukça önemli bir paya sahip olacaktır. Türkiye’nin aktif olarak Libya, Suriye, Kuzey Irak ve sınır içi operasyonlarında böyle bir silaha sahip olması caydırıcılık gücünü arttıracaktır. Libya’da kazanılan başarılarda insansız hava araçlarının getirdiği başarı da bunu kanıtlamaktadır. Birçok ülkeyle sınır komşusu olan ve bu ülkelerdeki iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye’nin hava gücüne ihtiyacı kendi topraklarını ve haklarını savunmak için artmıştır. TİHAise bu ihtiyacı büyük ölçüde karşılayabilme imkanına sahiptir.  Bir aracın infilak etmesi ya hedef alınması durumda asker zayiatı verme tehlikesi de bu araçların kullanılması ile ortadan kalkmıştır. İlk uçuşunu gerçekleştiren Akıncı TİHA’nın 2020 sonuna kadar envantere gireceği açıklanmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap