1. Anasayfa
 2. Bilgisayar
Trendlerdeki Yazı

Web Tarayıcı Nasıl Hızlandırılır?

Web Tarayıcı Nasıl Hızlandırılır?
web tarayıcı nasıl hızlandırılır
0

Web tarayıcı nasıl hızlandırılır? Hepimiz zaman zaman internetin eşsiz ve sonsuz dünyasına kapılmışızdır. Kimimiz eğlence amaçlı oyun oynayarak, kimimiz sosyal medyayı takip ederek, bazısı haberleri takip etmek ve kimileri ise araştırma ve ödev yapmak için kullanır.

Ama şöyle bir şey var ki tüm bu işlemleri yapabilmek için bir panel açmaya ihtiyacınız var. Bu panel ise web tarayıcısı olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde birçok işlem bu paneller üzerinden halledilir. Hal böyle ki bununla birlikte birçok sorunla karşı karşıya kalmaktayız.

Bugün bu sorunlardan biri olan “Web tarayıcı nasıl hızlandırılır?” problemini çözmenize yardımcı olacağız. Bunun için birden fazla çözüm önerimiz var. Bu yolları deneyerek tarayıcınızı hızlandırmanız mümkün. Şimdi bu yöntemleri inceleyelim.

1.Eklenti( Uzantı) Fazlalığı

Tarayıcınızda dolaşırken beğendiğiniz siteleri eklenti kısmına eklersiniz. Zamanla artan bu eklentiler tarayıcınızın yavaşlamasına neden olabilir. Bu sorundan kurtulmak için kullanmadığınız ya da artık takip etmediğiniz site eklentilerini kaldırmanızı öneririz. Bu şekilde tarayıcınızı hızlandırabilirsiniz.

2.Tarayıcı Geçmişiniz

Siz site gezerken tarayıcınız tüm bu etkinliğinizi kaydeder. Hatta artık belli bir noktadan sonra o kadar çok kayıt altına alma işlemi olur ki buna siz bile şaşırabilirsiniz. Baktığınızda bir sene önceki kayıtlarınızı görmeniz mümkün. Bundan dolayı tarayıcınız yavaşlamış olabilir. Çözüm yolu olarak tarayıcı geçmişinizi temizleyin. Lakin yine bu sorunla karşılaşmamak için tarayıcı geçmişinizi sık sık temizlemeyi unutmayın. Eğer temizlemekten sıkıldıysanız ya da uğraşacak vaktiniz yoksa tarayıcı geçmişinin kaydedilmesini ayarlar kısmından kapatabilir ve rahatça kullanımınıza devam edebilirsiniz.

3.Tarayıcıyı Kaldırıp Yeniden Yükleme

Tarayıcınızın sürümü eskimiş ve bundan dolayı yavaşlıyor olabilir. Bundan dolayı tarayıcınızı kaldırıp yerine en güncel sürümünü yükleyebilirsiniz. Böylece kolay bir şekilde bu sorundan kurtulabilirsiniz.

4.Adobe Flash Player

Günümüzde tarayıcıların vazgeçilmez uygulaması olan Adobe Flash Player eskimiş olabilir. Programı kaldırıp yeniden yüklemeyi deneyin. Ancak bu uygulamayı kullanmıyorsanız sadece kaldırmakla yetinebilirsiniz. Ama kaldırdıktan sonra bazı sitelere erişemezsiniz ya da internetten oynanan bazı oyunları oynayamayabilirsiniz.

5.Yeni Tarayıcılar Keşfedin ya da Ekleyin

Kullandığınız tarayıcı silin ve yeni bir tarayıcı( Chrome, Microsoft Edge, Firefox, Yandex vb.) kullanmayı deneyin. Şöyle bir yol da izleyebilirsiniz. Kullandığınız tarayıcı silmeden yeni bir tarayıcı indirerek yavaşlamayı önleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir