1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Yavaş Çalışan Bilgisayarınızı Hızlandırmanın Yolları
Trendlerdeki Yazı

Yavaş Çalışan Bilgisayarınızı Hızlandırmanın Yolları

Yavaş Çalışan Bilgisayarınızı Hızlandırmanın Yolları

Yavaş çalışan bilgisayarınızı hızlandırmanın yolları nelerdir nasıl hızlandırabiliriz ?yeni aldığınız bir bilgisayarın, birkaç ay hızlı ve stabil şekilde çalıştıktan bir süre sonra yavaşlaması, tıklamalara ve diğer tepkilere geç cevap vermesi, olduk olmadık zamanlarda kapanıp açılması gibi benzeri durumlarla karşılaşmış olmanız muhtemeldir. Peki ilk başlarda hızlı çalışan bilgisayarınız, temiz kullanmanıza rağmen neden birden yavaşlamaya ve hata vermeye başlıyor? Bilgisayardaki bu yavaşlamayı ve diğer hataları minimuma indirebilir miyiz?

Şu bir gerçek ki, bilgisayarların kullanılma süresi, onların yavaşlamasına sebep olmaz. Bilgisayarın yavaşlaması kullanım süresinin de ötesinde, bilgisayarda optimizasyon eksikliği olduğunun bir işaretidir.

Dolu bilgisayar diskinden dolayı yetersiz bellekten tutun da parçalanmış bir sabit sürücüye, bilgisayarda yer alan gereksiz uygulamalara ve hatta bilgisayarınızda gereksiz yer kaplayan dosya artıklarına kadar, bilgisayarlarınızın performansını olumsuz yönde etkileyebilecek pek çok unsur vardır. Bilgisayarın performansını etkileyebilecek şeyler genellikle kullanıcı tarafından yapılır. Her program indirip yüklememiz sırasında ya da bu programları silmemiz durumunda bilgisayarın performansını etkilemiş oluyoruz.

Bilgisayarınızı Yavaşlatabilecek Bazı Sebepleri Sıralamak Gerekirse:

Yavaş Çalışan Bilgisayarınızı Hızlandırmanın Yolları
Yavaş Çalışan Bilgisayarınızı Hızlandırmanın Yolları

1.Arka Planda Çalışan Gereksiz Uygulamalar, çalıştır –kapat yapıldığında hatta hiç kullanılmadıklarında bile arka planda çalışmaya devam ederek bilgisayarın sistemini gereksiz yere yoran ve yavaşlatan yazılım uygulamalarıdır. Bu uygulamaların arka planda çalıştıklarını bile bilmiyor olabilirsiniz, ancak bu uygulamalar, bilgisayarınızı önemli ölçüde yavaşlatabilirler. Arka planda çalışan gereksiz uygulamalar olup olmadığını görmek için Ctrl+Alt+Delete tuşlarına aynı anda basın. Bu işlem sizi Görev Yöneticisi kutucuğuna götürecektir. Görev yöneticisinde İşlemler bölümüne tıklayarak gereksiz olarak gördüğünüz uygulamaların üzerine gelip farenizin sağ tuşuna tıklayarak ardından Görevi Sonlandır yazısına tıklayarak gereksiz gördüğünüz bütün uygulamaları tek tek kapatın. Görev yöneticisi kutucuğunda bulunan Hizmetler bölümündeki uygulama listesini de kontrol ederek işlemler sekmesinde yaptığınızın aynısını uygulayın.

Bilgisayarınızın Başlat simgesine sağ tıklayıp ardından Çalıştır seçeneğine tıklayıp çıkan pencereye msconfig yazın. Açılan, Sistem Yapılandırılması isimli kutucuk üzerinden Hizmetler kısmına gelerek Tüm Windows Hizmetlerini Gizle yazısının yanındaki kutucuğa tik atın yani işaretleyin. Sonrasında başlangıçta çalışmasını istemediğiniz programların kutucuklarında yer alan tikleri kaldırın. Bu işlemi yaparken dikkatli olmalısınız çünkü başlatılmasını yanlışlıkla engelleyeceğiniz bir program başka bir programın özellikle de driverlarınızın çalıştırılmasını da engelleyebilir. Daha sonra sırasıyla uygula ve tamam dedikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Sonrasında yine Ctrl+ Alt+Delete tuşlarına aynı anda basın ve görev yöneticisi kutucuğunda bu sefer Başlangıç isimli sekmeye giderek başlangıçta çalışmasını istemediğiniz uygulamalara farenizle sağ tıklayıp çıkan menüde Devre Dışı Bırak seçeneği ile bu uygulamaların bilgisayarınızı başlatırken çalışmasını engelleyin.

Dipnot: Bu başlık altında anlatılan yöntem ve komutlar Windows 10 kullanıcıları için geçerlidir hemen hemen aynısı ya da benzeri komutlar Windows’un diğer versiyonları için de uygulanabilir.

2.Doldurulmuş Yerel Disk, Yerel diskinizin gerekli gereksiz dosyalarla tıka basa dolu olması bilgisayar hızını doğrudan etkilemese bile diğer uygulamaların açılma süresini ya da çalışma durumlarını dolaylı olarak etkileyebilir. SSD özelliğine sahip diskler sayesinde bilgisayarlar artık eskisinden daha hızlı ve daha verimli kullanılabilir hale gelmiş olsa da gereksiz dosyaların bilgisayarda yer kaplaması yine bilgisayarımızın zararına olacaktır.

Bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları temizlemek için sırasıyla şu yönergeleri takip edin:

  1. Başlat > Çalıştır yolunu izleyerek çıkan kutucuğa temp yazıp açılan yeni pencerede gördüğünüz ve silinebilen bütün dosyaları silin.
  2. Başlat > Çalıştır yolunu izleyerek çıkan kutucuğa %temp% yazıp açılan yeni pencerede gördüğünüz ve silinebilen bütün dosyaları silin.
  3. Başlat > Çalıştır yolunu izleyerek çıkan kutucuğa prefetch yazıp açılan yeni pencerede gördüğünüz ve silinebilen bütün dosyaları silin.

3.Parçalanmış Yerel Disk, Bilgisayara her program yükleyip silmeniz sonucu yerel diskinizde zamanla parçalanmalar oluşur. Bilgisayara yüklediğiniz ve sonrasında sildiğiniz programların, kayıt defterinde ve yerel diskte bıraktığı dağınık ve bozuk dosyalardan dolayı yerel disk hafızasında parçalanmalar oluşur ve bu durum bilgisayarın verimli çalışmasını engeller.

(Bu konu ve anlattığımız benzeri diğer sorunlara çözüm olabileceğini düşündüğümüz alternatif konulara aşağıda değineceğiz)

Bilgisayarı İlk Günkü Haline Getirmenin Yolları

Bilgisayarınızı Hızlandırmanın Yolları
Bilgisayarınızı Hızlandırmanın Yolları

Bilgisayarınızı, bir roket haline getirmese bile ilk kullandığınız güne yakın performansını elde edebilmeniz için sizlerle birlikte bazı yöntem ve programları bu başlık altında inceleyeceğiz. Bazen 3.parti yazılımlar kullanmak yerine Windows’un kullanıcılarına sunduğu sistem araçlarını kullanmak daha pratik görülebilir. Sırasıyla Denetim Masası (Denetim Masası bölümündeyken sağ üst köşedeki Görüntüleme Ölçütü Kategori olarak seçin) > Sistem ve Güvenlik > Yönetimsel Araçlar yolunu takip ederek bu programları bulabilirsiniz. Burada, disk alanınızı boşaltmanıza, parçalanmış yerel diskinizi birleştirmenize ve disk hatalarını tespit edip onarmanıza yardımcı olacak birkaç sistem iyileştirici program bulacaksınız. (Yönetimsel Araçlar bölüme ulaşmak için takip edilen yol Windows 10 kullanıcıları için geçerlidir, Windows’un diğer versiyonlarında farklılık gösterebilir)

Bilgisayarınıza Windows ile birlikte gelen bu sistem onarım araçlarına ek olarak, bilgisayarlarınızın performansını optimize etmek için ek programlar kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Fakat ek program kullanırken de dikkatli olunmalıdır. Çünkü piyasadaki bazı optimizasyon programları, sisteminizin önemli dosyalarını da “gereksiz dosya” olarak algılayıp silerek sisteminizin çökmesine dahi sebep olmaktadırlar.

İşte sizlere, sisteminizi optimize etmeye yarayacak ve güvenle kullanabileceğiniz birkaç optimizasyon programı:

Memory Optimizer Pro, bilgisayarınızı kullanırken yaptığınız her hareket, açıp kapattığınız her program bilgisayar hafızasında yer alır. Özellikle kapasitesi düşük olan ram’ler bilgisayarda yapılan işlemlerden dolayı bir süre sonra şişmeye başlar bu durum bilgisayarın yanıt verme süresinin gecikmesine sebep olur. Memory Optimizer Pro, raminizde gereksiz yer kaplayan uygulamaları kapatarak raminizin daha verimli çalışmasını sağlayan başarılı optimize programlarından birisidir.

Auslogics Registry Defrag ile bilgisayarınızın kayıt defterindeki verileri ve girdileri birleştirip düzenli bir hale getirerek sisteminizi hızlandırabilirsiniz. Program, bilgisayarınızı sorunsuz bir şekilde kullanmak için hataları onarıp daha kullanılabilir bir hale getirdiği kayıt defterindeki girdilerin (registry) sistem hızını olumlu etkilemesini sağlayarak sisteminizi verimli olarak kullanmanıza yardımcı olan profesyonel ve güçlü bir araçtır.

Razer Cortex Game Booster, hepimiz bilgisayarlarımızı farklı amaçlar için kullanıyoruz. Bazılarımız bilgisayarlarını oyun, eğlence amaçlı kullanırken, bazılarımız iş amaçlı kullanır. Razer Cortex Game Booster, bilgisayarını özellikle oyun ve eğlence amaçlı kullananlar için oldukça yararlı bir program. Gereksiz programların ram tüketme oranını olabildiğince minimuma indirerek oyunu yüksek verimle oynamanıza imkân sağlar.

Ace Utilities, adı Ace isimli çamaşır suyunu anımsatsa da aslında isim benzerliğinin yanında hemen hemen aynı mantıkta temizlik işlevini görmektedir. Bilgisayarda gereksiz yer kaplayan dosya artıklarını, hatalı sistem kayıtlarını temizleyen bu program bilgisayarınızın açılış hızını da iyileştirmektedir. Oldukça kapsamlı ve kullanımı kolay bir programdır.

Uninstall Tool, Cyrstalidea şirketi tarafından piyasaya sürülmüş olan ve bilgisayarınızda silmek istediğiniz programları kaldırmaya yarayan bu program silinen programların geride bıraktığı klasör ve kayıt artıklarını da başarılı bir şekilde temizlemektedir.

Bu saydığımız programların yanında piyasada, sistem optimize etmeye yarayan elbette ki başka programlar da vardır fakat her programın güvenli olmadığı gerçeğini de göz önünde bulundurmalısınız. Bilgisayarı optimize etmek amaçlı kullanılan çoğu program güvenlik açıkları vermelerinin yanı sıra bilgisayarda mavi ekran hatalarına, ram miktarının aşırı tüketilmesine, yanlış kayıt dosyalarının silinmesine hatta yüklendiği sırada bilgisayara keyloger yüklenmesine sebep olmaktadır. Saydığımız bu 5 programı, tecrübelerimize dayanarak söyleyebiliriz ki güvenle kullanabilirsiniz.

Dipnot: Elbette ki casus yazılımlar ve virüsler de bilgisayarınızın performansını yavaşlatabilir, ancak bu yazımızda yavaşlama sorununun, olası sistem hatalarından ve optimizasyon eksikliğinden kaynaklandığını varsayıyoruz.

Sonuç olarak:

Bilgisayarın yavaş olması her kullanıcı için elbette can sıkıcı bir durumdur. Bilgisayarın yavaş çalışması, kullanıcıyı yeni bir bilgisayar almaya yönlendirebilir. Fakat yeni bir bilgisayar alınmadan önce mevcut bilgisayarın sistem bakımının hatta yeri geldiğinde donanım bakımının da yapıldığından emin olunmalıdır. Kullanıcı, böylece ciddi sayılabilecek miktardaki paranın cebinde kalmasını sağlamasının yanında bilgisayarını belki de 2-3 yıl daha kullanabileceği seviyeye getirebilir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap